Cez Poniky na Vlkanovú – Cyklotúra #1

Autor: Radovan Uhler | 14.2.2013 o 12:04 | (upravené 14.2.2013 o 12:40) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  667x

V rámci cestovania nie je na škodu spomenúť aj krásy nášho Slovenska a s ním spojenú cyklo/turistiku. Zima pomaly skončí a poniektorí z nás vytiahnu z garáže dvojkolesových miláčikov (s pohonom nôh). Pre mňa sa stalo cieľom a snom pocestovať, či už pešky alebo na bicykli, väčšinu rodnej vlasti a preto začnem cyklotúrou, ktorú som absolvoval v máji 2012. Nie som profesionálny cyklista a len skromne prinášam pár zážitkov, fotiek a popis trasy. V rámci okolia B. Bystrice nájdeme bohatú ponuku cyklotúr a jednou z nich je stredne náročná Vlkanovská 55-ka, ktorú som si mierne zmodifikoval a výsledkom je trasa Veľká Lúka, Lukavica, Čerín, Čačín, Dúbravica, Poniky, Šalková, B.Bystrica, Vlkanová, Hronsek v celkovej dĺžke 45 km. Pri 55ke je rozdiel v tom, že sa ide z Hornej Mičinej na Môlču a odtiaľ na Šalkovú a je o 10 km dlhšia.

Cesta po asfaltke takmer celý čas je vhodná skôr pre cestné bicykle, avšak nič nepokazíte jazdou na horskom bicykli. Z Veľkej Lúky vyrážame niečo po druhej poobede s počasím, ktoré je ideálne. Polooblačno a okolo 20 C. Po prechode Lukavicou odbáčame vpravo na rázcestí na Čerín. Mierne šlapanie a potom skvelý zjazd do dediny, v ktorej sa nachádza krásny gotický kostol sv. Martina, zakončíme načerpaním výbornej minerálnej vody v Čačíne.


Bocian biely, obľúbenec z vtáčej ríše

Odtiaľto prejdeme na Dúbravicu, kde sa nachádza pomerne málo známy neskorogotický objekt hrádku a kaplnka sv. Žofie. O pár kilometrov ďalej nás víta známa to dedinka Poniky aj kvôli Turkom, ktorí obec ohrozovali a ničili koncom 16. a začiatkom 17. storočia. Dnes tu nájdeme vzácny kostol sv. Františka Serafínskeho. V obci sa osviežime v pohostinstve a pokračujeme najdlhším stúpaním pred Šalkovou. Krásny výhľad cez Ponickú vrchovinu na Podpoľanie a Veporské vrchy je azda totálnym mečbolom celej cyklotúry zavŕšený zjazdom z kopca v úseku 3 km so sklonom 8 % po serpentínach Bystrickej vrchoviny až po Šalkovú. Ak počas jazdy zastanete, dá sa dostať do Národnej prírodnej rezervácie Plavno, kde na ploche 28 ha rastú vo veľkom počte nádherné Tisy obyčajné. Mestskú časť Šalková prejdeme popri Hrone, najpopulárnejšou a údajne najkrajšou a najzaujímavejšou riekou medzi vodákmi na Slovensku a všímame si aj tragickú a nebezpečnú hať s protiprúdom.


Krásny výhľad nad Ponikami

Po trochu rušivom prechode cez mesto B. Bystrica sa až na Zvolenskej ceste pri Radvanskom moste pripájame na cykloturistický chodník Rodinná cestička ZV-BB a dostaneme sa k úzkemu Iliašskemu mostu, kde prejdeme na druhú stranu Hrona a pokračujeme po asfaltovej ceste k železničnému priecestiu. Odtiaľ cyklotrasa vedie najprv popri železničnej trati po penetrovanej ceste a ďalej popri ľavom brehu rieky Hron do obce Vlkanová s krásnymi rodinnými domami a penziónom Bocian na križovatke. Odtiaľ nám už nič náročné nebráni dostať sa po rovinke do Veľkej Lúky cez Hronsek, ktorý síce ako malá obec, ponúka vyhľadávaný vzácny drevený artikulárny kostol, Goticko-renesančný kaštieľ – Vodný hrad vo výstavbe a tiež barokový kaštieľ. V malej obci Veľká Lúka sa pri zvonici naša cesta končí. Avšak môžete pokračovať ďalej na Sliač a do Zvolena atď. Ale o tom zas niekedy nabudúce. Tak neváhajte a hor sa na bicykel !


Buky statné, pľúca našich lesov.

Údaje o cyklotrase:
- dĺžka: 45 km
- čas: začiatočník 3 h, pokročilý 2 h
- prevýšenie: cca 310 m
- najnižší bod: Rakytiny za Hronsekom cca 304 mnm
- najvyšší bod: Rušeňovo nad Ponikami cca 650 mnm
- maximálny sklon z kopca: 8 – 14 % (1,6 km v úseku Poniky-Rušeňovo – > Šalková)
- maximálny sklon do kopca: 6.1 % (2 km v úseku Poniky – > Poniky-Rušeňovo)
- Stúpanie v úsekoch: 20 km
- Klesanie v úsekoch : 21 km


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?